Takto to vidím JA - Zajednolano.sk

Takto to vidím JA


Adka

Moje meno je Andrea Maková a vediem dve mládežnícke organizácie. Rada študentov mesta Banská Bystrica a Rada mládeže Banskobystrického kraja, ktoré sa stali mojou srdcovkou a žijem nimi každý deň. Vďaka nim som sa dostala aj k projektu Za jedno lano, mladí môžu meniť politiku.

A viete, že vážne môžu? Nehovorím teraz o zvýšení platov učiteľov, i keď to niektorým plne prajem. Hovorím o mládežníckej politike. Tú vie meniť každý jeden z nás. Jasné, teraz nastupuje otázka, že ako. Jednoducho. Občiansky aktivizmus môže veľa zmeniť. Organizácia jednotlivých aktivít nie je najdôležitejšia. Rovnako dôležitá je aj účasť a teda participácia verejnosti, predovšetkým mladých ľudí.
V mysli mám stále aktivity, kde sa zúčastnilo možno päť až desať ľudí a polovica organizačného tímu vešala hlavu na klinec. Ale prečo vlastne? Niekto začne od nuly, my sme začali aspoň od 5. Dnes je to omnoho viac a niekedy aj menej. Dôležité je odhodlanie nás, tých ktorí tomu venujeme všetok svoj voľný čas a občas i spánok. Dôležité je veci robiť naplno a možnosti prídu, tak povediac, samé.
Inak to nie je ani v Banskej Bystrici. Pomaly po piatich rokoch aktívnej spolupráce s vedením mesta a poslancami zastupiteľstva máme cestu „vyšľapanú“. Niekedy to išlo ťažie, ale kompromis je základ správnej spolupráce. Po rokoch ozývania sa v mene mladých ľudí máme na meste svoje miesto. Robíme pre mladých to čo vieme najlepšie. Nie nemyslím tým len vystrkovať rožky. Dávame im priestor, ukazujeme ich odhodlanie a dávame im nádej. Tá vraj umiera posledná, ale prečo by vôbec mala „umrieť“? Tento rok pripravujeme strategické dokumenty na tvorbu mládežníckej politiky na území nášho mesta. Mladí sa budú môcť na niečo odvolať, na niečo čo vzniklo na základe ich reálnych potrieb. Veríme tak, že Rada študentov mesta Banská Bystrica ostane i naďalej príkladom fungujúceho mládežníckeho parlamentu na území mesta.
Fakt, že naozaj funguje ako má je aj ten, že je strešnou organizáciou Rady mládeže Banskobystrického kraja. Čo to znamená? Nie nestaviam ju tak do popredia, len predstavuje oporu, základňu aktívnych členov a partnera, ktorý dokáže plnohodnotne zastupovať záujmy na území samosprávy. Nie, opravím sa, na území mesta. Prečo? Pretože mesto Banská Bystrica vo viacerých aspektoch zastupuje pozíciu kraja. Dobre tak. Krajská Rada má za sebou počas prvého roka (po viac ako 10 rokoch nečinnosti) tri spolupráce v ministerských projektoch a na tento rok 2017 svoj vlastný. Organizácie sú zastúpené v celkom hojnom počte a stále sa hlásia nové.
Čo to znamená? V mládežníckej politike sa pohybujem už siedmy rok, za posledných 5 rokov sa toho zmenilo veľa a to nie len mojou zásluhou. Zásluhou všetkých mladých ľudí, ktorým nie je ich okolie ľahostajné. Mladí, ktorí stále vidia zmysel a nádej stále vedia „oživiť“. Príďte nás preto pozrieť do Bystrice, sme mladí, sme crazy a sme vaši.
A nemôžem zabudnúť na moje motto „Za mladú Bystricu a Slovensko sa oplatí bojovať!“ a nezabudnite, že boj je práve vaša participácia a snaha.

Vaša ambasádorka Andrea

Pridať komentár
Projekt je podporený z programu Erasmus+ a Programov PRE MLÁDEŽ na roky 2014 – 2020 Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.