Študenti chcú, aby poslanci riešili útulok aj zvieratá v parku - Zajednolano.sk

Študenti chcú, aby poslanci riešili útulok aj zvieratá v parku


mato-dvornicky-foto-zo-sme

NITRA. Aj keď sú to tínedžeri, problémy mesta ich trápia ako mnohých dospelých. Študenti dvoch nitrianskych stredných škôl sa stretli so zástupcami samosprávy, aby s nimi hovorili o svojich problémoch a nápadoch, ako ich riešiť.

Na diskusiu v rámci národného projektu s názvom Vyjadri sa! prišli štyria mestskí poslanci, ale aj zástupcovia radnice a Krajského osvetového strediska. “Cieľom stretnutia nie je len diskusia zainteresovaných strán, ale najmä posilnenie spolupráce medzi mladými ľuďmi a samosprávou, ako aj návrh konkrétnych opatrení vedúcich k pozitívnym zmenám, ktoré umožnia mladým ľuďom uplatniť svoje nadanie a talent a realizovať sa v meste, v ktorom žijú,” povedala Zuzana Valenteje z projektu Za jedno lano.

Študentky chcú venčiť psov z útulku

Študentov SOŠ Cintorínska a SOŠ Nábrežie mládeže zaujímala starostlivosť o zvieratá v útulku aj v mestskom parku, ale aj vytvorenie parlamentu mladých, ktorý by riešil problémy Nitry.

Stredoškoláci by chceli pomôcť zvieratám v mestskom parku, ktoré sú podľa nich vychudnuté a podvyživené. Rovnako mali záujem postarať sa o psy v útulku, napríklad zbierkou, ale aj tak, že by ich chodili pravidelne venčiť. Navrhli tiež, aby sa o zvieratá starali žiaci veterinárnej školy.

“V Piešťanoch a Leviciach chodia deti venčiť psov z útulku. Tu nám povedali, že je zlé počasie, nemôžete psov venčiť. A čo majú byť celú zimu v pivnici?” pýtala sa študentka.

Dievčatá z SOŠ Cintorínska upozornili aj na to, že nitriansky útulok je ťažko nájsť. “Vyzerá ako smetisko,” popísali.

“Zvuk štekotu vás privedie k útulku,” reagoval poslanec Štefan Štefek. Podľa poslanca stav útulku nie je taký zlý. “Pred troma rokmi bol v žalostnejšom stave, behali tam potkany,” pripomenul Štefek. Ten zároveň ocenil nápad, aby sa o zvieratá starali študenti veteriny. “Nevyužiť ich potenciál by bolo hrubou chybou.”

Dá sa, ale nie vždy tak ľahko

Poslanci držali študentov pri zemi, vysvetľovali im, že nie všetko sa dá tak ľahko, ako si to predstavujú. “So zbierkou opatrne. To nie je tak, že si vezmem kasičku a idem po meste. Na to treba mať združenie a napísať si žiadosť,” vysvetlil im poslanec Miloslav Hatala.

Poslankyňa Marta Rácová im zase namodelovala situáciu, v ktorej výbor mestskej časti dostane päťtisíc eur a má určiť, či za to spraví výbeh pre psov alebo rekonštrukciu detského ihriska. Rácová naznačila, že oba projekty pretláčajú dve rôzne skupiny ľudí. Za jedným stoja mamičky detí do troch rokov, za druhým psičkári. “No schválne, ako by ste sa vy rozhodli? My sme pred touto otázkou stáli a príšerne sme sa na výbore pohádali,” hovorila študentom.

Rácová odmietla, že by zvieratá v parku nemali správnu alebo dostatočnú výživu. “Nemyslím si, že sú v zlých rukách. Máme tam napríklad muflóny, čo je ojedinelý chov, ktorému sa darí a nikto nevie, prečo,” povedala.

Dielne školy by mohlo využiť mesto

Tretiak na tesárčine Martin Dvornický so svojou skupinou navrhol vytvorenie mládežníckeho parlamentu, do ktorého by vstúpili mladí ľudia. Tí by si takto nielen vytvorili bližší vzťah k mestu, ale podieľali by sa aj na riešení problémov Nitry.

Ako príklad riešenia, ktoré by mohlo fungovať, spomenul poničené lavičky v meste. Škola, na ktorú Martin chodí, má štyri dielne – tesársku, stolársku, klampiarsku a inštalatérsku. Podľa Dvornického by bola škoda nevyužiť školské dielne, ktoré sa svojim vybavením nedajú vytvoriť zo dňa na deň. “Sedím na pokladnici, lebo v týchto dielňach sú stroje, ktoré dokážu opracovať kov, drevo aj ďalšie materiály. Keď už sme na jednej lodi, prečo mesto nevyužije to, čo má?” vyzýval študent. Mesto by využitím školských dielní ušetrilo, žiaci by drobné opravy mohli mať v rámci praxe.

Podľa Dvornického by sa dal tiež zostaviť tím ľudí, ktorý by mestu pomáhal – niečo ako študentský parlament.

“Otázka je, ako nájsť ľudí, ktorým nevnucuješ pracovať pre mesto, ale sú to rodení lídri, ktorí to chcú a majú to v sebe,” zamýšľala sa Rácová.

Študenti okrem dvoch okruhov, o ktorých diskutovali, mali aj ďalšie nápady na zlepšenie života v Nitre. Trápi ich napríklad katastrofálny stav železničnej stanice, chýbajúce autokino či koncerty.

Poslanci si na študentov vzali kontakt a prisľúbili, že ich podnety budú riešiť.

Čítajte viac: http://nasanitra.sme.sk/c/20384470/studenti-chcu-aby-poslanci-riesili-utulok-aj-zvierata-v-parku.html#ixzz4Q4FXDqpz

Pridať komentár
Projekt je podporený z programu Erasmus+ a Programov PRE MLÁDEŽ na roky 2014 – 2020 Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.