Štartér - školenie na krásnom modrom Dunaji - Zajednolano.sk

Štartér – školenie na krásnom modrom Dunaji


IMG_1090

Tentokrát sme si vybrali pre Štartér Štúrovo. Cez víkend od 15. do 17. marca 2019 sme sa stretli s Kysučanmi, Detvanmi, východniarmi, Štúrovčanmi a zastúpenie mala aj Bratislava, či Krupina. Hoci boli naši mladí účastníci z rôznych kútov krajiny, množstvo dobrých nápadov a odvahu niečo zmeniť, mali všetci spoločné.

No a ako viac mohol byť Štartér Štartérom, ako v deň voľby prezidenta SR? Všetci, ktorí sme mohli, odvolili sme svojho kandidáta v 4. volebnom obvode v Štúrove. Mimochodom, pri veľmi milých členoch volebnej komisie.

Ako vždy, aj v Štúrove sa mnoho a na rôzne témy diskutovalo. Aj tentokrát boli hlavnými témami problémy na lokálnej úrovni, v škole, ale objavili sa aj národné, či dokonca globálne témy (ako napríklad klimatické zmeny, keďže sme začali školenie v deň, kedy sa v Bratislave protestovalo práve proti tomuto javu). Bavili sme sa však aj o zvyšujúcej sa hrozbe extrémizmu a obmedzovaní ľudských práv.

Po objasnení toho, čo to je a k čomu je skutočne užitočný štruktúrovaný dialóg, sme sa prevažne venovali komunikácii, prezentácií a argumentácii. Nielen tak, na papieri, ale prakticky, aby si mladí ľudia mohli vyskúšať, aké to je – komunikovať a prezentovať svoje nápady, o ktorých dobrom prínose sú presvedčení. Veruže sa pri niektorých zadaniach aj zapotili. Diskutovali sme o dôležitosti spolupráce medzi rôznymi skupinami na lokálnej úrovni, o nutnosti pokojného a slušného dialógu medzi nimi, o hľadaní riešení. O tom, ako sa dá nápad na zlepšenie prostredia a podmienok naozaj doviesť do úspešného konca a že to často vôbec nebýva ľahké.

Pri záverečnom hodnotení sa nám dostalo odmeny v podobe pozitívnych reakcií na celý víkend. Počúvali sme o splnených očakávaniach, o dojmoch nad všetky očakávania, o chuti niečo vo svojom meste zmeniť, pretože už vedia, že sa to dá, o nových priateľstvách a ďalších plánovaných stretnutiach.

A tie určite prídu, pretože už teraz plánujeme aktivity, kde ešte hlbšie rozoberieme témy lokálnej politiky mládeže a potreby dialógu v rámci komunity, ako aj niektoré dôležité zručnosti, ktoré sa dajú pri tom výborne využiť.
Nelúčili sme sa a tešíme sa na ďalšie stretnutie s vami. Adam, Dany, Jakub, Kevin, Michal a Mima, Milan, obe Natálie, Nela, obe Laury, Patrik, Peťka, Peťo, Sofia a Vanesa, vidíme sa čoskoro.

Ďakujeme našej ambasádorke a občianskej aktivistke Aďke Makovej z Banskej Bystrice za výborné vstupy pri lektorovaní a pani riaditeľke Centra voľného času v Štúrove, Katke Tungliovej za pomoc pri organizovaní a za sprevádzanie po slovenskom Štúrove a maďarskom Ostrihome, aj so zaujímavou komentovanou prehliadkou.

Za ZIPCeM
Lucia Macaláková
koordinátorka aktivít

Pridať komentár
Projekt je podporený z programu Erasmus+ a Programov PRE MLÁDEŽ na roky 2014 – 2020 Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.