Ako sa naučiť hľadať pravdu a poctivo diskutovať - Zajednolano.sk

Ako sa naučiť hľadať pravdu a poctivo diskutovať


plagat_A3_v6_fin.indd

SOFIA je esejistická súťaž pre študentov stredných škôl.

Už šiesty rok hľadáme odpoveď na provokatívnu otázku v štýle akademickej argumentačnej eseje. To je inými slovami povedané: Hľadáme skutočné argumenty a poctivú diskusiu.

20 finalistov vyhráva víkendový intenzívny tréning. SOFIA sa víkendom nekončí, naopak – je vstupenkou do komunity absolventov súťaže.

“To sa v dnešnej spoločnosti veľmi nenosí.” Myslíme si však, že (práve preto!) sa o rozumnú a poctivú diskusiu musíme pokúšať. Ako povedal jeden z minuloročných finalistov Dominik: “Napísať esej mi znelo ako nuda. Až kým som to nespravil. Napriek prvotnému zdaniu sa mne osobne poctivé písanie eseje osvedčilo ako krásny spôsob utriediť si svoje myšlienky, dozvedieť sa o téme potrebné informácie a zlepšovať sa v schopnosti spájať ich tak, aby dávali zmysel. To všetko sú veci, ktoré dnes mladý človek potrebuje, no takmer nikde ho to nenaučia.”

Tento rok sa spoločne zamýšľame nad otázkou: “Prinesie mi úspech skutočné šťastie?”

Príliš ambicióznych ľudí, ktorí sú slepí ku všetkému mimo svojho cieľa, má málokto rád. Kto všetko vsadí na jednu kartu, riskuje, že stratí všetko: priateľov, zdravie, úctu a rešpekt k druhým. Ak sa mu aj podarí uspieť, stáva sa pre všetkých ostatných hrozbou.

Na druhej strane, rezignovať na úspech môže poukazovať na životnú apatiu. Kto sa o nič nesnaží a v ničom nechce uspieť, ten sa vlastne vopred vzdáva dosiahnutia nejakého dobra. Taký človek vlastne len prežíva, no v skutočnosti nežije.

Zdá sa teda, že snaha o úspech môže skončiť nešťastím, ale rezignácia na úspech a strata akejkoľvek ambície v živote priamo znemožňujú dosiahnuť šťastie. Dajú sa úspech a šťastie v živote zladiť? Dá sa byť úspešný a nestratiť pri tom dušu?

Vyzývame preto aj TEBA, aby si vo svojej eseji odpovedal na otázku: Prinesie mi úspech skutočné šťastie?

A čo Ti ponúkame, ak sa odhodláš zapojiť sa do súťaže? Špičkové ceny a zážitok na doživotie.

Súťažíš sa o horský bicykel, mestskú kolobežku, plne hradené štipendium na Letnú univerzitu 2016, 50 eur na nákup v Martinuse, predplatné časopisu: .týždeň a ďalšie zaujímavé ceny.

Esejistických súťaží je na Slovensku niekoľko. Jedine SOFIA ti však ponúka možnosť vyhrať, aj keď neskončíš na prvých troch miestach. Skutočne nám záleží na tom, aby mladí ľudia získavali kľúčové schopnosti pre ich dobrý život. Rovnako vidíme, že k nim bežne nemajú prístup a preto dvadsiatka najlepších účastníkov môže stráviť spoločne víkend na Donovaloch, kde sa im dostane profesionálneho tréningu v písaní esejí, počas autorských čítaní rozvedieme diskusiu na súťažnú tému poriadne do hĺbky a najmä: Dostaneš príležitosť spoznať ďalších mladých ľudí, ktorých zaujíma hľadanie pravdy a poctivý dialóg tak, ako teba. A ak sa bude dať, aj si polyžujeme :)

Ako hovorí minuloročná víťazska Otka Otavková: “Sebapoznanie alebo schopnosť poznať a vytiahnuť svoje myšlienky z nekonzistentného prúdu na papier… a najmä aktivita alebo chuť meniť svet k lepšiemu. Aj to pre mňa znamená súťaž Sofia.”

Prihlášky akceptujeme len do 29. februára 23:59.  Viac info a prihlášku hľadaj na www.sutazsofia.sk.

kontakt:

Dominik Harman

koordinátor stredoškolských projektov

Kolégium Antona Neuwirtha

+421 949 727 190

dominik.harman@kolegium.org

 

Pridať komentár
Projekt je podporený z programu Erasmus+ a Programov PRE MLÁDEŽ na roky 2014 – 2020 Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.