Ako to vidia naši Ambasádori?? Časť prvá. Ondrej a Martin. Čítajte. - Zajednolano.sk

Ako to vidia naši Ambasádori?? Časť prvá. Ondrej a Martin. Čítajte.


DSCN3205

Ondrej Škvarenina, Topoľčany, momentálne študuje v Bratislave

Práve som dopozeral Game of Thrones
Ahojte, volám sa Ondrej Škvarenina. Aj ja som jeden z mladých a jeden z ambasádorov projektu „Za jedno lano“, ktorý vyzdvihuje myšlienku, že nie len dospelí by sa mali zúčastňovať politických rozhodnutí, ale že mladí by tak mali robiť tiež.


Práve som dopozeral Game of Thrones, mám prázdniny a sedím v teple a pokoji doma. Včera som si dorobil nejaké úlohy, dnes si porobím tiež; zacvičím si, pôjdem s kamošmi von. Viem, že nemusím písať tento článok, a že svet sa nezrúti aj keby sa v tejto izbe zabarikádujem na týždeň.
Myslím si, že dnes je život veľa mladých ľudí relatívne bezstarostný. Keď počúvam, ako moji rodičia museli v mojom veku deň, čo deň robiť, aby mohla rodina fungovať, je mi to až nepríjemné. Najhoršie, čo sa mi môže stať je dostať pätku. Im mohol pohynúť dobytok. No a do tejto pohody ideme za mladými. „Buďte kritickí! Zmeňte svoje okolie k lepšiemu!“. Chceme ich naučiť, aby neboli spokojní s relatívnou bezstarostnosťou, a nech vidia šancu na pokrok aj v uspokojujúcom stave.
Ťažko môžeme očakávať od stredoškoláka to, že vymení to teplo, pokoj a svoje aktivity za aktívnu účasť na svojom okolí. Ľudia nerobia správne veci len kvôli tomu, že sú správne. Väčšina z nás si radšej pozrie Game of Thrones. To je prvý problém, ktorý vidím. Pasivita.
Druhý problém je, že za celý môj život, ma nikto nevyzýval do politickej činnosti. Predmety v škole, ktoré by mi mali pomôcť pochopiť politiku, napríklad občianska, neboli nikoho obľúbené a často som mal pocit, hlavne na strednej škole, že boli len preto, lebo museli byť. Takmer všetko, čo som sa naučil o štáte a politike, som sa naučil sám hnaný mojou zvedavosťou. Nie každý však má tú základnú občiansku gramotnosť-vzdelanie a nie každý má tu zvedavosť.
Mladí ľudia bez kompetencií ani nemajú šancu identifikovať iné problémy, než tie vyslovené ústami demagógov. My im síce dáme k ústam mikrofón, ale nedáme im hlas. Ako to teda vidia mladí? No… možno nijako.
Ale inak… inak to vidím celkom pozitívne.

 

Martin Ruščanský, Humenné

Príliš mladý na rozhodovanie, mladý na svoj vlastný názor, príliš mladý špárať sa do vecí verejných…

Takto ma možno vnímajú niektorí starší, ale…

Volám sa Martin, mám 21 rokov a som rád a ďakujem za príležitosť, ktorú mi venoval tento portál, porozprávať vám, ako to vidím ja.

Mám síce 21, ale zhrnúť všetky emócie, skúsenosti a názory do „kratšieho“ súvislejšieho textu mi dá zabrať. Projekt ZA JEDNO LANO je práve o vyjadrení si svojho názoru a o učení dôležitých dospelých nebrať ho na ľahkú váhu. Ja s tým úplne súhlasím. Všetci máme dve ruky, dve oči, dve nohy a jeden život. Všetci sme si rovní a všetci si môžeme povedať svoj názor, ak nie je samozrejme urážlivý a môže mať pridanú hodnotu. Názory a organizovanie sa mladých neraz menilo aj dejiny, keď sa mladí ľudia zborovo postavili proti režimu a nebáli sa vyjadriť svoj názor aj za cenu riskovania svojho zdravia či dokonca života.

Dnes nám život možno nehrozí. Máme to ľahšie a situácia na Slovensku nie je práve taká, aby sme sa museli obávať o vlastný život, aj keď často za názor je najmä mladý človek pošľapaný, zosmiešňovaný a ignorovaný staršími. Určite aj doma, v obciach či vlastných organizáciách ste si vypočuli nelichotivé poznámky ohľadom vášho veku. Stáva sa to vtedy, keď zabúda vôl, že teľaťom bol J

Nie je však všetko také pesimistické, práve naopak. Ak sa vami ľudia zaoberajú a aj tí dôležití dospelí strácajú s vami čas, je to dobré znamenia k tomu, že vás nemajú až tak na háku.  Platón 400 rokov pred Kristom povedal: „Spravodlivý bude bičovaný, mučený, vrhnutý do okov, oslepený a pribitý na kríž, aby si uvedomil, že nie je žiaduce chcieť byť spravodlivým, ale javiť sa tak. „

Preto je veľmi dôležité, nepresiahnuť svoje hranice charakteru, nenechať si zobrať váš názor a zároveň zdieľať názory so staršími a nevyhýbať sa vzniknutiu kompromisov.

A ako to vidím ja?

Projekt Za jedno lano je veľmi dobrá príležitosť, ako sa naučiť slušne diskutovať, dobre argumentovať a kriticky myslieť. Je to projekt, ktorý vám pomôže definovať problémy vo svojich obciach a následne vám pomôže prísť na ich riešenie. Je to aj vynikajúci štart k vášmu profesijnému, ale aj osobnému životu, kde, čím skôr sa priblížite k starším ľuďom svojimi názormi, tým lepšie sa dokážete v ich kruhoch pohybovať.

Pridať komentár
Projekt je podporený z programu Erasmus+ a Programov PRE MLÁDEŽ na roky 2014 – 2020 Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.