Ako sa na tému mládežníckej politiky "pozerá" Dominika... - Zajednolano.sk

Ako sa na tému mládežníckej politiky “pozerá” Dominika…


Dominika- výber

Donedávna som vnímala dobrovoľníctvo iba ako pomoc prírode, keď sa rozhodne pár ľudí, ktorí si uvedomujú, že Zem pomaly, ale iste ničíme, vyzbierať pár kíl odpadu v lese, alebo napríklad natrú lavičky v parku. Až projekt Za jedno lano mi ukázal, že to zahŕňa oveľa viac.

Napríklad aj angažovanie sa v mládežníckej politike. Pred pár týždňami som sa zúčastnila diskusie v Trenčíne s primátorom mesta, niektorými poslancami, občianskymi aktivistami… Jedným slovom Dôležitými dospelými. Ja a aj moji rovesníci sme sa pýtali otázky týkajúce sa nášho mesta, hľadali sme riešenia ako zlepšiť postavenie mladých v meste. Záujem primátora Trenčína riešiť s nami tieto problémy ma veľmi milo prekvapil, a rozhodla som sa, že sa budem viac zaujímať o problematiku mládeže. Poznám veľa mladých ľudí a dovolila by som si ich rozdeliť do troch kategórií. Prvá, tí, čo sa aktívne zaujímajú o dianie v ich okolí a snažia sa niečo urobiť, pomôcť. Do druhej by som zaradila tých, ktorí by sa chceli nejako angažovať, ale bohužiaľ sú tak negatívne ovplyvnení svojimi rodičmi, spolužiakmi, kamarátmi a žiaľ niekedy aj pedagógmi, že nič neurobia. A do tej tretej by patrili tí, ktorým je ľudovo povedané, všetko jedno. Neustále frflú, aký je tento svet zlý, ale nespravia nič preto, aby sa ho pokúsili zmeniť. Prvá skupina môže ísť každému príkladom, ale pre mňa osobne je veľmi perspektívna práve druhá skupina. Ľudia, ktorých treba iba obrazne povedané postrčiť, ukázať im, čo môžu zlepšiť. Treba ich zoznámiť bližšie so štruktúrovaným dialógom, ukázať im, prečo je dôležitý a ako môže pomôcť tejto spoločnosti. Mladí ľudia sú podľa mňa skvelí v tom, že sa neboja opýtať sa na veci, na ktoré by sa starší neopýtali, majú iný pohľad na vec a vidia niekedy aj iné riešenia problémov v spoločnosti.
Pokiaľ mi nič v tom nezabráni, tak nasledujúce roky by som sa chcela venovať mládežníckej problematike, sadať si za okrúhle stoly a viesť diskusie s dôležitými dospelými, šíriť ďalej myšlienku projektu Za jedno lano a ukázať mladým, prečo je dôležité viesť štruktúrovaný dialóg.
Čím viac sa nás zapojí, tým ľahšie presadíme naše názory a myšlienky a ukážeme politikom, že my nie sme len mladí, pochabí ľudia, ale schopné osoby, ktorým patrí miesto v politike.

Dominika Ivančáková, ambasádorka projektu z Trenčína

Pridať komentár
Projekt je podporený z programu Erasmus+ a Programov PRE MLÁDEŽ na roky 2014 – 2020 Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.